Joanne Kathleen Rowling, Trafny wybór

„Czy to już miłość, gdy ktoś zajmuje tak dużo miejsca w życiu drugiej osoby, że po jego odejściu pozostaje niemożliwa do zapełnienia, ziejąca pustka?"

Cykl powieści o kochanym przez wielu młodym czarodzieju napisany przez Panią Rowling również w moim sercu zarezerwował sobie szczególne, honorowe i stałe miejsce. Można powiedzieć, że mam bzika na punkcie przygód w czarodziejskim świecie, dlatego po zakończeniu ostatniej części cyklu miałam ochotę na więcej słów wybitnej pisarki. Doczekałam się – może w innym wydaniu, innej formie i zupełnie innej tematyce, ale  zachowanej w dobrym stylu powieści mojej ukochanej autorki. Czy „Trafny wybór” rzeczywiście był tym trafnym? Przekonajmy się!

Akcja pierwszej powieści J.K. Rowling dla dorosłych osadzona jest w małym miasteczku Pagford. Niespodziewanie umiera Barry, a jego śmierć wywołuje chaos, kłótnie i nieporozumienia. Mieszkańcy powoli odkrywają najskrytsze tajemnice swoich przyjaciół i wrogów. Urocze miasteczko zmienia się nie do poznania-wybuchają konflikty między bogatymi, a biednymi; walki nastolatków z rodzicami. Każdemu przyświeca jeden cel – przejęcie władzy po Barrym. 

Na początek muszę zaznaczyć, że pierwsze wrażenie, jakie pozostawiła po sobie powieść to zaskoczenie. Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie długą wyczekiwaną powieść autorki książek dla dzieci. Tutaj przedstawiła swoje zupełnie inne oblicze. Z prostego języka i „grzeczności” przeszła na czarny humor, prowokujące dialogi i zaskakujące opisy. Wykazała się w tym miejscu niemałą odwagą – musiała liczyć się z tym, że może nie być to odebrane przez wszystkich w pozytywny sposób.  Jednak ten rozmach był dla mnie odskocznią i odmianą od innych lektur.

Kolejną pozytywną cechą powieści jest klimat. Na każdej stronie wyczuwa się małomiasteczkową atmosferę, charakterystyczne relacje pomiędzy bohaterami.  Zarysowana została tutaj także hierarcha „rdzennych” i „nowych” mieszkańców, między którymi piętrzy się rezerwa i dystans. Wyczuć tutaj można też duży pesymizm, bowiem wszystkie sprawy wydają się nie mieć szczęśliwego zakończenia i wszelkie działania prowadzą do porażki. Czy jest tak w rzeczywistości? Tego już nie mogę zdradzić. 

Niezwykły jest także sposób wykreowania postaci przez autorkę. Mnóstwa postaci, mnóstwa imion i nazwisk, mnóstwa wyszukanych, zupełnie odmiennych i wyjątkowych bohaterów. Każdy z nich reprezentuje inne poglądy na świat, inne wierzenia i inne podejście do spraw codziennych.  Misternie ułożona sieć relacji między postaciami, w której bardzo trudno jest się połapać, dodatkowo zasługuje na duży respekt dla autorki.

W powieści odnajdziemy perypetie każdej ‘grupy wiekowej’. Niemało tutaj problemów osób dorosłych, a także niuansów towarzyszących młodzieńcom. Rowling ukazała tutaj także obraz patologii – mamy do czynienia z narkotykami i innymi uzależnieniami obecnymi w dzisiejszym świecie.  Skłania nas to do refleksji, pozwala przez chwilę zastanowić się nad sprawami i problemami, które dotyczą wielu ludzi.

Podsumowując – powieść to ciekawa pozycja dla spragnionych stylu J.K. Rowling, bo on pozostaje niezmienny i jak najdoskonalszy.  Treść jednych może zaskoczyć, innych zafascynować. Dla mnie była zupełnie odmiennym tematem, z którym przedstawionym w taki sposób spotkałam się po raz pierwszy i nie żałuję, bo było to ciekawe doświadczenie i trafny wybór.

nasza ocena:8/10
Znak, 2012
512 stron
do kupienia: Empik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz