Sophie Hannah, Trauma

Choć może bez większych zaskoczeń podczas czytania zakończenia, „Trauma” była dla mnie niezwykle miłym i zastanawiającym spotkaniem z Sophie Hannah.

Amber Hewerdine cierpi na bezsenność od czasu, kiedy zamordowano jej najlepszą przyjaciółkę. Postanawia udać się ze swoim problemem do hipnoterapeuty, a przeglądając oferty zmieszczone w Internecie na chybił trafił wybiera Ginny Saxon. Hipnoterapia od samego początku budzi w niej wątpliwości, a z chwilą znalezienia się w gabinecie Saxon jej obawy bynajmniej się nie zmniejszają. W czasie seansu Ginny prosi Amber o wymienienie zupełnie przypadkowych wspomnień, które kojarzą się jej z różnymi emocjami. W pewnym momencie Hewerdine wypowiada słowa: „Dobrzy, źli, prawie źli”. Nie rozumie ich znaczenia, ale też nie może oprzeć się wrażeniu, że gdzieś już je widziała. Gdyby tylko mogła sobie przypomnieć gdzie…

Hannah wokół tych czterech słów tworzy doskonałe studium ludzkiego umysłu i pamięci. Pokazuje, jak czasem pozornie nieistotne wydarzenia mogą okazać się kluczem do rozwikłania tajemnicy. „Trauma” nie tylko powieść, ale przede wszystkim to niezwykle przejmująca i szokująca „praca naukowa” – pomimo tego, że nie zajdziemy w niej naukowego języka, obcej terminologii i suchych faktów. Hannah z niezwykłą gracją balansuje na cienkiej granicy pomiędzy thrillerem psychologicznym a powieścią, której nie da się czytać. Potrafi zaciekawić samym opisem zaburzeń osobowościowych człowieka, sprawia, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy sam aby na pewno jest całkowicie normalny.

Tajemnica najczęściej kryje się za tajemnicą. Takie zdanie pada w którymś momencie powieści. Chociaż na początku kompletnie niezrozumiałe i pełne bezsensownego patosu, szybko okazuje się idealnym podsumowaniem tego, co dzieje się w czasie trwania akcji. Bohaterowie odsłaniają kolejne tajemnice i rozwiązują zagadki, a w zamian zamiast rozwiązania otrzymują kolejna porcję niewiadomych. Czytając „Traumę” znajdujemy klucz, otwieramy drzwi i odnajdujemy za nimi kolejne. I tak w kółko.

Powieść jest dobra zarówno pod względem koncepcji jak i sposobu wcielenia tej koncepcji „w książkę”. Czytając, ani razu nie odniosłam wrażenia, że bohaterowie są plastikowi, ani że ich zachowania są w jakimś stopniu przesadzone. Większość z nich ma dość zadziwiające poglądy czy sposoby bycia, ale czyni to ich wyjątkowymi na barwnym tle powieści.

„Trauma” jest powieścią, która niezwykle wciąga. Już dawno nie czytałam powieści do późna w nocy, nie mogąc się od niej oderwać. Już dawno nie żadna powieść nie sprawiła, że zawarte w niej przemyślenia odnosiłam także do siebie i z ich pomocą chciałam rozpracować nie tylko bohaterów ale także i siebie. Już dawno nie miałam tak wielkiej ochoty polecić jakąś książkę.  

 EGZEMPLARZ OTRZYMAŁYŚMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI WYDAWNICTWA G+J

 nasza ocena: 8/10
G+J, 2013
415 stron
do kupienia: Empik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz