Tony Parsons, Druga szansa

"Ile potrzebujesz szans by naprawić swoje życie?” 

George Bailey ma 42 lata, żonę tancerkę i dwójkę dzieci wierzących we wszystko, co wpiszą w w wyszukiwarce Google. Pracuje w policji- i jak to w policji bywa- ściga przestępców.

Wszystko byłoby "różowo", lecz podczas jednej z akcji jednostki policyjnej staje się nieszczęście. Zbieg straszy służby atrapą pistoletu i jeden "strzał" przyprawia Georga o zawał serca. Trafia do szpitala. Jedyną szansą na życie jest transplantacja uszkodzonego organu. Po kilku dniach przeleżanych w szpitalu znajduje się dawca nowego życia. Po operacji niemalże wszystko wraca do normy, ale jego życie nie będzie takie, jak dawniej.

Okazuje się, ze przeszczepione serce należało do 19-latka. Od tej pory George zachowuje się zupełnie inaczej. Włóczy się po klubach, wkłada młodzieżowe ubrania, tatuuje ciało i zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi dziećmi. Wszystko jest dobrze, ale do czasu... Zona ma go dosyć, wyrzuca go z domu. Zamieszkuje u swoich rodziców, ale ciągle tęskni za swoim dawnym życiem...
Nowy bestseller Tony'ego Parsonsa był lekturą..inna niż wszystkie. Wyjątkowo poruszała zawarty w niej temat.

Podzieloną na trzy części powieść mimo prawie 400 stron czyta się w miarę szybko, ale spokojnie. Nie doznajemy jakichś większych wrażeń, ale treść książki jest zaskakująco...zwyczajna, ale głęboka.
Głównym przesłaniem powieści jest wartość życia. Książka pokazuje, ze jest ono tylko jedno i musimy jak najlepiej je wykorzystać, bo jak się okazuje, tytułowa druga szansa nie zawsze ma pozytywne skutki, albo tez nie zawsze ją dostajemy.

Nie mam zastrzeżeń, co do narracji, sposobu pisania i sylwetek bohaterów, były one takie jak wyobraził obie autor, i właśnie takie mi się podobały.

W każdym razie polecam "Drugą szansę" każdemu, żeby po przeczytaniu przekonał się, ze życie jest tak kruche, jak ciastko na okładce tej powieści i należy je jak najlepiej przeżyć i w pełni wykorzystać. Żeby docenić dar, jakim jest życie każdego człowieka.

EGZEMPLARZ OTRZYMAŁYŚMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI WYDAWNICTWA ALBATROS

nasza ocena: 7/10
Albatros, 2011
384 strony
do kupienia: Empik

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz